W wolnej chwili – sauny…

Chodzicie czasem na saunę? Jeśli tak, witam w klubie! Jeśli nie – może warto zacząć? Wśród wielkich korzyści, jakie oferuje moja ulubiona sauna fińska znajduje się przede wszystkim gruntowne oczyszczenie organizmu. Ciepło w saunie pomaga otworzyć pory w skórze i wypłukać bakterie. Regularne korzystanie z sauny jest również dobre dla krążenia krwi, łagodzeniu bólu i wzmocnienie systemu odpornościowego organizmu. To nie bajka! Korzyści zdrowotne, takie jak te zostały potwierdzone przez wiele badań, książek i artykułów, które zostały napisane na temat fińskich saun. A teraz – rekomendowane z pierwszej ręki, przez mój wpis.

Kiedy ludzie mówią na temat fińskich saun, zazwyczaj odnoszą się do rodzaju saun, które były popularne w Finlandii przez tysiące lat. Tamże sauny są niczym samochody czy telewizory, każdy ma swoją i nie jest to uważane za element luksusu, raczej jest to sposobem na życie. Można je znaleźć w domach, biurach, szpitalach, a nawet więzieniach, gdyż są one postrzegane jako niezbędny element życia, coś, bez czego nawet więźniowie nie powinni żyć (!). Ze względu na popularność fińskiej sauny, wiele kultur na całym świecie stosuje pewne cechy tradycji Finlandii podczas zakładania własnych saun. Nie są one drogie: można zakupić własne piece firmy Harvia na saunahome.pl Mam nadzieje, że kiedyś staną się one tak powszednie jak w Skandynawii, ale póki co warto korzystać z aktualnych możliwości.

Jedną z nich są… sauna event czyli tzw rytuały w saunie fińskiej, w których ja sama również z ogromną chęcią biorę udział, gdy tylko jest to możliwe. Na czym to polega? Chodzi o organizowanie specjalnych rytuałów związanych z użytkowaniem sauny, które mają na celu przyciągnąć do korzystania z nich jeszcze większą ilość osób. Do moich ulubionych rytuałów z całą pewnością należy tzw. „aufguss” wywodzący się z Niemiec rytuał związany z naprzemiennym polewaniem kamieni wodą i wachlowaniem użytkowników sauny. To po prostu trzeba przeżyć na własnej skórze! Do czego zachęcam:).

Gdzie na sauny w Krakowie?

Ach, jakże uwielbiam się w niej relaksować! Jeśli mieszkacie w Krakowie bądź okolicach mogę wam polecić kilka fajnych miejsc, w których to możecie zażyć wszelkich przyjemności i korzyści wynikających z sauny typu fińskiego, polecam:

  • SPA Korona Kraków
  • Termy krakowskie
  • Sauna Kraków – Wellness Club Park Wodny
  • Wellness & Rekreacja – Leśne Spa Kraków
  • Sauna sucha i parowa – Centrum Sportu i Rekreacji Cascada

 

Zapisz