Szczepienie psa

szczepienieZaczynając opiekę nad psem warto zaglądnąć do książeczki zdrowia lub paszportu i sprawdzić czy pies jest terminowo szczepiony oraz odrobaczany. Szczepienia mają duże znaczenie dla zdrowia i be­zpie­czeństwa psa jak i osób z nim przebywających. Wszystkie psy powinny być szczepione przeciwko wściekliźnie i podstawowym chorobom zakaźnym. Szczepione zwierzę musi być zdrowe i wcześniej odrobaczone (minimum 10 dni przed szczepieniem) – przy zarobaczeniu szczepionka może okazać się nieskuteczna. Nie należy szczepić psów chorych, suk w okresie ciąży oraz szczeniąt poniżej 6 tygodnia życia.

Psy szczepimy na:
Wściekliznę. Jest to choroba, która zawsze kończy się śmiercią czworonoga, a jednocześnie jest bardzo groźna dla ludzi. Zgodnie z polskim prawem pierwsza dawka musi być zaaplikowana zwierzęciu po ukończeniu trzeciego miesiąca życia a przed ukończeniem piątego miesiąca życia. Należy powtarzać co roku.
Nosówkę. Jest to bardzo groźna choroba dla młodych i starszych psów. Atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Występują przy niej poważne powikłania i bardzo często kończy się śmiercią.
Parwowirozę i koronowirozę. Obie są chorobami wirusowymi. Bardzo często zdarzają się przypadki, że oba wirusy atakują jednocześnie. Ich objawy to bark łaknienia, ogólne osłabienie, krwawa biegunka. U psów dorosłych natychmiastowe podanie leku jest dużą szansą na wyleczenie. U szczeniąt występuje duża śmiertelność spowodowana tymi chorobami.
Leptospirozę wywołują baterie z rodziny leptospira. Atakują najczęściej nerki i wątrobę. Pomimo skuteczności leczenia uszkadzają zaatakowane narządy. Może się także przenieść na człowieka, zwłaszcza przez kontakt z psim moczem.
Chorobę Rubartha (wirusowe zapalenie wątroby) bardzo ciężka do wyleczenia choroba. Może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, czego powikłaniem jest niebieskie oko u psa.
Kaszel kenelowy to wirusowa choroba atakująca układ oddechowy. Jest uleczalna, ale może trwale uszkodzić płuca.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Warning: Illegal string offset 'share_counts' in /home/klient.dhosting.pl/grafpa/petsitter-krakow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 477