Żyjemy w czasach kiedy to ludzie posiadający czworonożne pupile potrzebują zostawić je pod czyjąś opieką w czasie ich nieobecności w domu. Powodów może być wiele, poczynając od zwykłego wyjazdu na urlop w miejsce, w które nie można zabrać psów, ani kotów, przez wyjazd służbowy, kończąc na niespodziewanym wyjeździe z powodu spraw rodzinnych i prywatnych. Żaden zdrowo myślący właściciel nie zostawi zwierzęcia pod opieką osoby, której nie zna i której nie może zaufać. Dlatego ludzie pragnący pomóc innym w potrzebie opieki nad zwierzętami decyduje się na wzięcie udziału w kursie na petsittera.
Jak wygląda kurs na petsittera?
Kurs na petsittera składa się z kilku modułów. Każdy z nich jest tak samo ważny i istotny, jednak podstawowa sztywna rama, na której opiera się całość to behawioryzm. To absolutna podstawa jeśli adept na opiekuna zwierząt chce sobie dobrze poradzić w tym zawodzie. W tejże dziedzinie dowiesz się jak należycie odprowadzić energię i i przekierować instynkty danych ras. Kurs posiada także elementy zoosemiotyki, czyli umiejętności komunikowania się w świecie zwierząt. Nauczysz się tam także sygnałów uspokajających w świecie psów i kotów, a także zachowywania ostrożności w niektórych sytuacjach.
Warto wybrać też taki kurs, który oferuje wiele ciekawych wykładów, ale obowiązkowo wzbogaconych zajęciami praktycznymi. W taki sposób przysposobisz wiedzę z tematu socjalizacji kociąt oraz szczeniąt oraz poznasz podstawowe problemy behawioralne, w tym jak stres potrafi zadziać destruktywnie na cały organizm. Kurs taki łączy w sobie wiele dziedzin ściśle połączonych ze światem zwierząt, jak na przykład techniki rozwiązywania problemów behawioralnych czy rozpoznawanie objaw niepokojących chorób wśród zwierząt umieszczone w kursie pod podjęciem ogólnym fizjologia psów i kotów. Żywienie zwierząt nad którymi sprawujemy opiekę jest sprawą oczywistą, niejednokrotnie zdarzy się że zamiast gotowej karmy właściciel przekaże jedynie wskazówki jak przyrządzić posiłek dla pupila. Pomocna okaże się wiedza z dietetyki zwierząt.
Cechy dobrego petsittera
Człowiek ubiegający się o bycie opiekunem zwierząt powinien mieć w sobie oraz pielęgnować poniższe cechy:
- być miłośnikiem zwierząt, całkowicie im oddany i poświęcający każdą wolną chwilę
- powinien umieć stworzyć warunki do tego, aby jakiekolwiek zwierzęta postrzegały do jako przywódcę stada
- nawet w najtrudniejszej sytuacji, która się zdarzy
- winien pielęgnować w sobie dobrą energię i odtwarzać ją przed każdym spotkaniem z nowym psem czy kotem
- umiejętność przygotowania posiłku według zaleceń właściciela
- udzielać podstawowej pomocy zdrowotnej i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne u zwierząt
Wszystkich tych cech nauczysz się w dobrym kurskie na petsittera. Dostosujesz je dla własnej osobowości, by móc pielęgnować w sobie te cnoty. Jest jeden warunek, przychodząc na kurs musisz w sercu mieć miłość dla zwierząt, tego jednego nie nauczy żaden kurs!