Odbyłam praktyki w drukarni wykonującej druki CMR!

Uwielbiam podejmować nowe wyzwania! Dlatego kiedy tylko nadarzyła się mi okazji, by odbyć praktyki w drukarni wykonującej druczki CMR bez wahania zdecydowałam się z tego skorzystać, a ponieważ naprawdę lubię się dzielić swoją wiedzą to postanowiłam co nieco na ten temat napisać także w ramach mojego bloga. Jeśli jesteście ciekawi co to takiego te druki CMR i jak wygląda związana z nim praca – czytajcie dalej!

Czym właściwie są druki CMR?

Konwencja CMR jest Konwencją Narodów Zjednoczonych, która została podpisana w Genewie w dniu 19 maja 1956 r. Odnosi się ona do różnych kwestii prawnych dotyczących transportu drogowego różnorakich towarów. Została ratyfikowany przez większość państw europejskich.

W oparciu o tę konwencję został standardowy list przewozowy CMR. List przewozowy CMR jest przygotowywany w kilku językach i dzięki niemu jest możliwe przyjęcie i uznanie transportu przewozowego w całej Europie. Jest to także druk kontrolowany przez organy celne i policję – dlatego tak wielką rolę odgrywa fakt, by pod każdym względem był odpowiednio uzupełniony i wydrukowany, gdyż od dnia 27 maja 2008 r., Zgodnie z dodatkowym protokołem dodanym do konwencji CMR, można również używać zaktualizowanej elektronicznej listu przewozowego – eCMR.

By jednak skorzystać z druków CMR w pełni trzeba je:

  • prawidłowo wypełnić
  • odpowiednio wydrukować

Po odbytych praktykach w drukarni (druczki.eu) wykonującej druki CMR – https://druczki.eu/category/druki-cmr, jestem bogatsza o tą wiedzę i uchylę wam tutaj rąbka tajemnicy. Muszą się w nim znaleźć absolutnie i bez żadnego „ale” informacje takie jak np. miejsce i data wystawienia dokumentu, nazwiska i adresy – nadawcy, przewoźnika oraz odbiorcy. Konieczne jest także spisanie tam miejsce i data odbioru towaru. Oczywiście należy także uwzględnić informacje na temat samego towaru, takie jak ilość sztuk, cechy, waga brutto czy nawet koszty związane z przewozem. Jak więc widzicie zajmowałam się bardzo ważnym zadaniem – można powiedzieć, że wagi państwowej. Wszystko musi być dokładne, klarowne i zgodne z konwencją. Jeden druk a ma tak wielkie znaczenie!